Tillandsie opanują twoje biurko i wyobraźnię.
Moja 8-letnia córka stwierdziła, że Tillandsie (oplątwy) są turbo fajne i z tego powodu musiały przybyć z kosmosu. Zgadzam się z nią w pełni, mają nieziemskie kształty i formę. Opanowały moje biurko, regały i szafy. Pobierają wodę i składniki pokarmowe poprzez wodę z powietrza. Biorąc pod uwagę ich naturalne środowisko wyróżniamy dwie grupy: Xeric – wywodzące się z terenów pustynnych oraz Mesic pochodzące z lasów tropikalnych, rosnące szybciej od ich pustynnych krewnych. Xeric posiadają włoski służące do zbierania wody i chroniące przed mocnym słońcem, są srebrzyste. Mesic są bardziej gładkie i zielone. Naturalnie występują w Meksyku, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Ze względu na rosnącą popularność były w niekontrolowany sposób zbierane i eksportowane. Najpopularniejsze gatunki (Harissi i Xerographica) są chronione konwencją waszyngtońską CITES (konwencja o ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin). Ich eksport podlega ścisłym przepisom. Wszystkie rośliny dostępne w moim sklepie pochodzą ze szkółek, nie są zabierane ze środowiska naturalnego.
Roślinny chill – niewymagająca pielęgnacja.
Jest tylko jedna ważna kwestia: kąpiel raz na 1-2 tygodni. W tym zakresie regulujemy nawadnianie: w miesiącach cieplejszych kąpiel w odstępach bliżej tygodnia, w miesiącach chłodniejszych bliżej 2 tygodni. Napełnij naczynie wodą i daj swojej oplątwie popływać, najlepiej około 3 h. Potem ją strzepnij, to ważne szczególnie w pielęgnacji Xeric (może zacząć się psuć od pozostawionej w niej wody). Pozwól jej odsączyć się w pozycji „do góry cebulką” i gotowe! Polecam odliczać ten czas w wannie lub w inny przyjemny sposób. Nic więcej nie musisz robić. Jeżeli masz ochotę na kwiaty w finezyjnych kolorach, raz w miesiącu dodaj trochę nawozu dla storczyków do wody. Tillandsie najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach, ale nie bezpośrednio na słońcu.
W środowisku naturalnym rosną przytwierdzone do kory drzew, czasem również do skał. W domu poradzą sobie na biurku czy półce.
Wyjątkowe życie i rodzina.
Tillandsie kwitną zazwyczaj raz w trakcie swojego życia, po przekwitnięciu u podstawy rośliny pojawią się małe roślinki, ten proces może trwać nawet kilka lat, kiedy osiągną 1/3 wielkości dorosłej rośliny, można je rozdzielić. Pozostawione w grupie będą przypominać kształtem rodziny, które występują w naturalnym środowisku. Wprawieni hodowcy rozmnażają Tillandsie również poprzez nasiona.
Rumieńce na słońcu i zaproszenie do świata Tillandsi.
Wiele roślin reaguje kolorem na natężenie światła, podobnie dzieje się u Tillandsi. W miejscu o większym natężeniu światła, nie bezpośrednio na słońcu, mogą harmonijnie przebarwiać się na czerwono, ten kolor pojawia się też czasem w okresach kwitnienia. Tillandsie mimo swoich niewielkich rozmiarów i wyjątkowego sposobu pobierania substancji odżywczych są bardzo witalne. Hodowane bez ziemi będą idealnymi roślinami dla alergików. Jeżeli chcesz zaprosić je do swojego domu możesz spróbować wyruszyć w roślinną podróż z ErtBoxem.