5 prostych zasad podlewania.

5 praktycznych zasad, które można zastosować dla większości roślin i ludzi pokojowo nastawionych.

1. Przed podlaniem sprawdź ziemię palcami. Czy jest sucha? Wsuń palce głębiej, by zbadać czy nie jest wilgotna tuż pod powierzchnią. Podlewaj tylko, kiedy podłoże przeschnie. Wyjątkiem są paprocie, które lubią wilgotną ziemię cały czas. Przepadają też za zraszaniem.

2. Rośliny potrzebują mniej wody jesienią i zimą, a więcej wiosną i latem. Warto sprawdzić wilgotność powietrza w domu. Dla domowników i dla większości roślin 60% byłoby optymalne. Można to zrobić za pomocą higrometru, który bez problemu zamówisz przez Internet. Odpowiednia wilgotność powietrza, szczególnie w okresie zimowym, pozwoli uniknąć przeziębień, a Twoje rośliny nie będą miały suchych końcówek liści.

3. Większość roślin podlewa się „od góry”. Nalewa się wtedy wodę po brzeg doniczki, przesiąka ona przez ziemię, a jej nadmiar ląduje w podstawce (konieczna dziurka w doniczce, to niezbędne dla zdrowia roślin). Możesz pozostawić roślinę jeszcze 15 minut z nadmiarem wody, ale potem wylej wszystko z podstawki. Doniczka nie powinna stać w wodzie.

4. Istnieją rośliny, które źle reagują na podlewane od góry. Jest ich mało, ale na przykład popularny Cyklamen to świetny przykład. Pod ziemią ukrywa duże bulwy magazynujące wodę, pomimo delikatnych kwiatów i liści. Jak o niego dbać? Wlewamy na podstawek wodę, pozwalamy napić się roślinie. Możemy też ustawić go na kamykach zanurzonych w wodzie, bo lubi wilgotne powietrze. Roślina w takim przypadku nie dotyka wody.

5. Nie jest korzystne podlewanie „często i po trochu”. Lepiej podlać zieleń w domu raz na tydzień i pozwolić na przeschnięcie podłoża, wnikanie powietrza i oddychanie rośliny. Na dnie doniczki dobrze wsypać keramzyt, aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru wody.

Trzymam kciuki za Twoją roślinną przygodę <3

Przewiń do góry